Оксана Афонина
«Аяқ астындағы нәрсе» қоршаған ортамен танысу үшін GCD туралы қысқаша мәлімет
мақсаты: таныстыру топырақ бар балалар, оның ерекшеліктері, өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Кейбір топырақ тұрғындарымен, зат айналымында, түзілуінде саңырауқұлақтардың, құрттардың рөлімен саналы түрде тірі және жансыз табиғат объектілеріне дұрыс қатынас.
Материалдар мен жабдықтар: Плакат Жерасты Патшалығы, жер - топырақ, ақ қағаз бөліктері, әр балаға үлкейткіш әйнек, күздің суреті, плакаттар “Тірілердің қамын ойла”, ағашта өсетін саңырауқұлақ.
Сабақтың барысы.
Тәрбиеші: Кеше досымыз Лаппик қонаққа келіп, бізге өте бағалы сыйлық - сиқырлы жер сөмкесін алып келді. Бұл жерді оған жер асты патшасы берді. Ол бұл жердің сиқырлы топырағы екенін айтты - бұл өсімдіктердің өсуіне көмектеседі. Оларды жақсы өсетін етіп үй тұрғындарына апарайық. Жер асты патшасы бізге оның патшалығы бейнеленген плакат берді. Постерге қарайық. Бұл жер неге сиқырлы? (Балалардың жорамалы). Сондықтан бұл жай жер емес - бұл топырақ. Ол өсімдіктерді тамақтандырады және суарады, олар оған құрғақ жапырақтары мен бұтақтарын береді.Топырақта көптеген тұрғындар бар: құрт, моль, қоңыздар, өрмекшілер. Бұл сіз көрмеген бүкіл жер асты әлемі! Бүгін мен сізге ол туралы айтып беремін. Жер асты патшалығында тірі топырақ жануарлары өте көп (кейбіреулері соншалықты кішкентай, оларды микроскоппен тексеруге болады). (король шоуы). Жерасты патшасы өз азаматтарын қатты жақсы көреді. Мұнда оның патшалығының төбесінде, топырақта жүрген адамдар көп - олар оны қорғау керек деп те ойламайды. Ия, тіптіашуландыолар үшін шаң, содан кейін олар үшін лас! Ол Жер анасын қатты жақсы көреді. Бір кездері адамдар Жер Анаға терең құрметпен қарады. Олар жаңа күннің басталуын құптап, Жерден, медбикеден кешірім сұрады
«Мен сіздің кішкентай нәрсені жыртып алғаным
Сохо өткір, жарылғыш
Бұл айналып өтпеді
Мен тарақты тырнап алмадым
Мен тауықты қатты тырнағымен жыртып тастадым
Тоттанған темір тістермен »
Мұны біз орманда да есте ұстауымыз керек
Ойын-сауық
Тамақтанып, ішіңіз ...
Бірақ айналасында банктер болды,
Целлофан, бездер, колбалар ...
Оларды мұнда қалдыра алмайсыз!
Ормандағы қоқыс, бейтаныс адам
Өзіңізбен бірге алыңыз!
Содан кейін мұғалім жердің бөліктерін және ақ қағаз парақтарын таратады. Балаларды оны бұзуға және онда өсімдіктердің, қиыршық тастардың, жәндіктердің немесе қабықтың тамырын табуға шақырады. Балалар өз табыстары туралы айтады. (мұғалім нақты тапқандарын қорытындылайды).
Сізге не ұнады? Мұғалім балалардың назарын Жер асты патшасының пайда болуына аударады.Сіз қалай ойлайсыз: - Ол неге қараңғы?(Балаларға жауап береді)
Тәрбиеші: Ия, жігіттерге жер асты жуудың қажеті жоқ, бірақ қолдарыңызға қараңыз - олар қандай түс? (Қоңыр, қара). Енді жердің бір бөлігін алып, оларға бір нәрсе салыңыз. (Балалар сурет салады)
Сурет қандай түсті? Жер асты патшалығында түстер аз - қара, қоңыр, сұр, бірақ олар өзіндік әдемі. Плакатта суреттелген топыраққа қараңыз. Ол қабат тортына ұқсайды. Міне, ең қараңғы жолақ, ол көп «Тамақ» өсімдіктер үшін. Көптеген қателер, әр түрлі тамырлар, личинкалар бар. Жер асты әлеміне қаншалықты терең енсек, соғұрлым аз болады «Тамақ» өсімдіктер, тамырлар мен топырақтың аз тұрғындары үшін. (Постерді қарау).
Underground King-дің жігіттері - оларға көмектесетін кішкентай гномдар. Енді мен сені гномдарға айналдырамын. Мұны істеу үшін шеңберге тұрып, қолдарыңызды ұстап, көзімізді жұмыңыз.
Сізді гномдарға айналдырған шаян-краб-бумдар. Жақсы, гномдарды ашпаңыз, менен кейін қайталаңыз.
Таңертең гномдар орманға кетті (Қатты қадам)
Жолда саңырауқұлақ табылды (Tilts алға, түзетіңіз)
Оның артынан бір, екі. үш! (Торсық бүйірден екіншіге)
Тағы үшеуі пайда болды! (Қолды жағына, содан кейін төменге)
Саңырауқұлақтарды жұлып алу кезінде, (Алға қарай еңкейіп, қолдарын еденге тигізеді)
Ергежейлер мектепке кешігіп келеді (Басшысын бүйірден сілкіп жібереді).
Олар жүгірді, асықты (орнында)
Саңырауқұлақтар барлығы түсіп кетті! (Отыру)
Бұл күлкілі гномдар. Шаян-краб-бумдар сізді балаларға айналдырады. Ал енді қонақтарға барып, топыраққа назар аударайық. Түртіп, анықтаңызол қандай: жылы немесе суық, құрғақ ақшыл дымқыл. Мұғалім балаларға оның қайдан келетіні туралы ойлануды ұсынады «тамақ» топырақта. (Балалардың жорамалы).
Тәрбиеші: Табиғат - нағыз сиқыршы. Барлығы осылайша реттелген, сондықтан ешнәрсе бекер болмайды. Күзде ағаштардан жапырақтардың түсіп жатқанын қанша көрдіңіз? Сосын олар қайда барады? Өйткені, жыл сайын көптеген жапырақтар жерге түсіп қалады, содан кейін олар бір жерде жоғалып кетеді. Мұның сыры мынада, бұл құлаған жапырақтар, құрғақ бұтақтар мен діңгектер сиқырлы түрде байып, топыраққа айналады, өсімдіктер үшін тамақ азықтық пайда болады. Ал енді мен сенбін Мен оларды таныстырамыносындай өзгерістерге кім көмектеседі, соның арқасында біздің жер құрғақ жапырақтар мен бұтақтармен қоюланбайды. Постерге қараңыз - бұл құрт! Оның астында көп нәрсе бар. Сіздердің араларыңызда оның туыстарын қорлайтын жігіттер жоқ деп үміттенемін.
Орманда құрттар тіршілік етеді
Табиғат ана оларға өмір сыйлады
Олардың барлығының өз істері бар.
Сіз оларды жолда көресіз -
Ренжімеңіз, бірақ артқа қарай қадам жасаңыз.
Балалар, құрт жерде не істеп жатыр деп ойлайсыңдар? (Жауаптар) Құрт құрғақ жапырақтарды топыраққа айналдырады. Ал енді саңырауқұлақтармен кездесіңіз. Сіз қанша саңырауқұлақты теріп жүрдіңіз? Қандай? Жеуге жарамсыз саңырауқұлақтарды кім сындырғанын немесе жай жинағанын мойындаңыз?
Орманда саңырауқұлақтар өте көп ...
Сіз қол тигізбеңіз.
Оларды себетке жинамаңыз,
Бірақ сонымен қатар құлатпаңыз
Оларға орман жануарлары қажет:
Шантереллалар, кірпілер, қояндар ...
Олар тек адамдарды жейді:
Гребде, агариканы шыбын - улы!
Бірақ орман аңы үшін
Бұл саңырауқұлақ пайдалы және пайдалы.
Саңырауқұлақтар тамырларға көмектеседі, құрғақ ағаштар топыраққа айналады. Ағаш қартайған кезде, оған осындай саңырауқұлақтар отырады. (саңырауқұлақтарды көрсету). Бір күні, ол толығымен ескі және өлген кезде, саңырауқұлақтар оны топыраққа айналдыруға көмектеседі.Жерасты патшасы оның саңырауқұлақтарынан өте қорғайды, барлығы біреу: және жеуге болатын, жеуге болмайтын және улы. Олардың бәрі патшалықта қажет.
Мұғалім ойлануды ұсынады : «Құрт пен саңырауқұлақтар жоғалып кетсе не болады»(Балаларға жауап береді)
Қорытынды: Өсімдіктер мен жануарлар шалғындар мен тоғандардың тұрғындары сияқты емес, Жерасты Патшалығында өмір сүреді. Олар жерді топыраққа айналдыруға арналған. Біз жер асты Патшалығының барлық тұрғындарына мұқият қарауымыз керек, оларды қорғауымыз керек «үй» олар тұратын жерде.
Осылайша біз әлемде өмір сүреміз
Ешқандай қауіп төндірместен
Жақсы көршілер сияқты
Немесе жақсы достар
Ер адам бол
Сіз өз жеріңіздесіз!
«Аяқ астымызда» сабақтың қысқаша мазмұны Мақсаты: балаларды құм мен саздың ерекшеліктерімен таныстыру, салыстыру, олардың қалай ерекшеленетіні. Осы заттардың қасиеттерінің көрінісін табыңыз (эксперимент).
«Бізді не қоршап тұр?» Сыртқы әлеммен танысу туралы топтық сабақтың конспектісі. Сыртқы әлеммен танысу үшін топтық сабақтың конспектісі: «Бізді не қоршап тұр?» Сабақтың мақсаты мен міндеттері: 1. Өмір тәжірибесіне сүйену.
«Аяқ астындағы дәріхана» танымдық дамуы туралы GCD-нің қысқаша мазмұны Мақсаты: балаларды планен өсімдіктерімен таныстыру. Міндеттері: - отырғызылған өсімдіктерді аймақта өсетін басқа өсімдіктерден ажырата білуге үйрету.
«Фармация сіздің аяғыңыздағы» тақырыптық серуенінің синтезі, Ресей Федерациясының Самара ауданы №411 аралас типтегі қалалық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі, Ресей, 443107,.
Бастауыш мектепте бізді қоршаған әлем туралы сабақ «Аяқ астында не бар?» Тақырыбы: Аяқ астында не бар? Міндеттері: «тірі емес» болып табылатын «жансыз табиғат нысандары» туралы түсінік қалыптастыру, элементарлық хабарлама.
Басқалармен танысу және сөйлеуді дамыту сабағының қысқаша мазмұны «Шай ыдыстары. Біздің қонақтар - қуыршақтар »кіші тобындағы Мақсаты: шай ыдысымен танысу, сөйлеуді белсенді ету. Міндеттері: 1. Балаларды шай ыдыс-аяқтарының аттарымен таныстыру: шәйнек, кесе, табақ,.
Сыртқы әлеммен танысу синопсисі «Не? Қайда? Қашан?» Бағдарлама мазмұны: Тікелей білім беру іс-әрекеті процесінде алынған балалардың білімін қоршаған орта мен әлеуметтік ортада бекіту.
Жас жануарлар тобындағы сыртқы әлеммен танысу туралы сабақтың қысқаша мазмұны Мақсаты: Балалардың қоршаған әлем туралы түсініктерін кеңейту. Балаларды жабайы жануарлармен таныстыру, балаларға дене мүшелерін ажырата және атауға үйрету.
«Айналамыздағы ауа» орта тобындағы сыртқы әлеммен танысу сабағының қысқаша мазмұны Тақырыбы «Айналамыздағы ауа». Міндеттері: 1. Ауаның қасиеттерімен және оны анықтау әдістерімен таныстыру. 2. Айналамызда көрінбейтін ауа бар екенін дәлелдеңіз.
Қоршаған әлеммен танысу үшін GCD «Біздің айналамыздағы қауіптер» МЕҢГІЗДІГІНІҢ МАҢЫЗДЫ МӘЛІМЕТІНДЕГІ САБАҚ МЕКТЕБІ «ДНИПРОВСКАЯ СОШ» ҰЙЫМДАСТЫРУ АҚПАРАТ 1 Мұғалімнің аты-жөні Л.Вдовина, тәрбиеші MBOU.
Аяқ астынан кім тұрады?
Даурий даласы топырақ тұрғындарының құрамында ерекше, мысалы, М.В. ММУ ғалымдарының алдын ала тұжырымы. Ломоносов атындағы Экология және эволюция институты А.Н. Северцов РҒА.
Тамыздың басында Мәскеу ғалымдары Даурский қорығында топырақ зерттеу жүргізді. Мақсаты - дала экожүйелеріндегі топырақ жануарлары мен микроорганизмдердің алуан түрлілігін бағалау. Бұл жұмыс Ресейдің іргелі зерттеулер қорының «Ресей жазықтарының топырағындағы зиянды тамақтану желілерінің жұмыс істеуінің географиялық ерекшеліктері» жобасы аясында жүзеге асырылуда. Айтпақшы, Забайкалье аймағында мұндай ғылыми зерттеулер алғаш рет жүргізілуде.
Ғалымдар тобы қорықтың Ималкин, Уточин және Адон-Челон аудандарында зерттеу үшін сынамалар алды. Ол үшін жұмысшылар 25х25 см және тереңдігі 15 см болатын жер бетіндегі топырақ қабатын қазды.Месофауна, яғни көзге көрінетін және қолмен жиналуы мүмкін жануарлар - құрттар, миллипедтер, ағаш биттері. Кіші омыртқасыздарға - карапас кенелері, серіппе және басқалары, олардың мөлшері 2-ден 0,1 мм-ге дейін, олар зертханалық жағдайда анықталады. Сонымен қатар, алынған сынамаларға сәйкес, ғалымдар топырақтың ең кішкентай тұрғындарын зерттеуге ниетті, олардың мөлшері 0,1 мм-ден аз - бұл саңырауқұлақтар, бактериялар, протозоидтар және топырақта өмір сүретін нематодтар.
Экспедиция жетекшісі Константин Гонгальский: «Топырақ мезофаунасының құрамына бір қарағанда, Даур даласы оларды мекендейтін омыртқасыздарда өте ерекше деп айтуға болады», - дейді. - Бұл жерде жәндіктер мен олардың личинкалары басым, ал біздің еліміздің басқа аймақтарының далаларында жер құрттары, екі аяқты миллипедтер мен ағаш биттері маңызды рөл атқарады.
Ғалым сонымен бірге қорықтың зерттелген үш дала учаскелері топырақ мезофауна құрамы жағынан біршама ерекшеленетінін атап өтті.
Топырақ фаунасын зерттеу оның құрамы неде екенін, оның бір-бірімен қалай әрекеттесетінін, оның экожүйелерге және оның кейбір функцияларына қалай әсер ететінін түсіну үшін қажет. Мысалы, дала аймағына және көмірқышқыл газының сіңуіне байланысты органикалық заттардың ыдырауы. Мұндай мәліметтер жерді қалпына келтіру үшін, сондай-ақ шаруашылық қызметте пайдаланылатын жердің құнын бағалау үшін қажет.